چاپگرهای سه بعدی

چاپگرهای سه بعدی تجهیزاتی هستند که با بهره گیری از آنها قادر خواهید بود از فایل های 3D که در اختیار دارید نمونه های عینی و واقعی بسازید.

در چاپگرهای 3D با مصارف خانگی، ذوب پلاستیک شیوه مناسب جهت تولید محصولات است. چاپگرهای3D صنعتی با توانایی پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیرهای سرامیکی و یا حتی مواد خوراکی ساخته شده اند. از جمله تفاوت های عمده چاپگرهای خانگی و صنعتی در صافی سطح، دقت ابعادی و متنوع بودن مواد قابل استفاده در قطعه خروجی می باشد. البته این تفاوت به تدریج و با توسعه صنعت چاپگرهای خانگی کمرنگ شده است و امروزه پرینترهای نیمه صنعتی با دقت های ابعادی بسیار مناسب و قیمت های بسیار پایین عرضه شده اند.

ایده پردازی پرینت های سه بعدی در سال 1950 برای نخستین بار مطرح شد. اما پرینترهای سه بعدی کنونی برای اولین بار با روش SLA و درسال 1986 ساخته و به فاصله دوسال بعد راهی بازار شدند.

در حال حاضر مدلسازی سه بعدی در زمینه های گوناگونی همچون ساخت قطعه،  معماری، طراحی های صنعتی، صنایع هوافضا، روباتیک و غیره رایج است. این مدلسازی ها پیش تر به صورت تصاویر دو بعدی (2 Dimensional ) روی صفحات نمایشگر یا به صورت کاغذی ارائه می شدند تا با رویت آنها درک بهتری از آنچه طراحان در ذهن دارند، بوجود آید.

پرینترهای 3D قابلیت تولید قطعات با اشکال مختلف اعم از تو پر، توخالی، با انحنا، زاویه دار، صاف و یا غیره را دارا می باشند.

چنین نیازی به صورت ملموس تقریبا در تمامی زمینه ها از جمله صنعت، خودروسازی، نظامی، ورزشی، آموزشی، پزشکی و درمانی حس می شود و با استفاده از این پرینت ها روند ساخت و شبیه سازی قطعات به مراتب سرعت بیشتری پیدا کرده است.   

چگونگی کارکرد پرینت های سه بعدی

تفاوت پرینترهای 3D در تکنولوژی و همچنین موادی است که مصرف می کنند. به عنوان مثال برخی پرینترهای سه بعدی  بر اساس پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) و با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامده شده و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند و عمل چاپ را انجام می دهند. در نوع دیگر آنها رزین های پلیمری با استفاده از لیزر، لایه به لایه (این لایه ها بسیار نازک هستند) سخت شده و شکل جامد به خود می گیرد.

جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بعدی هستند، در چاپ سه بعدی به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند.

ریزش قطرات به سطح پلت فرم بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ های 2D است که در چاپ های  3D تکنولوژی جهش چسب این کار را انجام می دهد. رایج ترین این تکنولوژی ها، تکنولوژی FDM است. در تکنولوژی FDM، مواد اولیه از جنس پلاستیک ABS و یا PLA پلاستیک به صورت رشته ای از نازل دستگاه عبور کرده و سپس گرم شده و عمیات لایه سازی را انجام می دهد.

می توان با استفاده از چاپ های سه بعدی قطعات با پیچیدگی های بالا را بدون نیاز به مونتاژ، در کوتاه ترین زمان ممکن با روش ساخت مستقیم، تولید کرد. 

صفـــــــــر تا صــــــد کولیس -اندازه گیری مکانیکی

کولیس از ابزار های اندازه گیری است که مقادیر کمتر از یک میلی تر را اندازه می گیرد و برای اندازه گیری طول، ضخامت، قطر (داخلی و خارجی، سوراخ ها و عمق شکاف ها کاربرد دارد. 
یک کولیس دارای خط کش مدرج با تقسیم بندی میلی متری و اینچی، فک های ثابت و متحرک برای اندازه گیری قطر خارجی، شاخک های ثابت و متحرک (fix and mobile) برای اندازه گیری عمق داخلی،تیغه عمق سنج برای اندازه گیری عمق سوراخ ها، کشویی، پیچ کشو ضامن کشو و اعداد ورنیه بر روی کشو است.
کولیس ها باید به طرز صحیح مورد اندازه گیری قرار گیرند تا ابعاد سنجی درستی در اختیار کاربر بگذارند. به عنوان نمونه، جهت اندازه گیری ضخامت یک پلیت فلزی، کولیس ورنیه باید در زاویه درستی قرار گیرد تا به ما ابعاد دقیق را نشان بدهد. برای اندازه گیری اشکال با پیچیدگی های ظاهری و دارای انحنا و ... نیاز به تمرین بیشتر است. دقت اندازه گیری جهت استفاده از کولیس به طور مستقیم به مهارت کاربر بستگی دارد. فک دستگاه کولیس ورنیه بایدمحکم به قسمتی که اندازه گیری آن مد نظر است، بچسبد.